2014. október 7., kedd

Eszeny Színháza

Eszeny Színháza
Fehér, kicsit kopottas ingben ültem egy padon. Bambán, a semmibe meredve kerestem megvilágosodást az előttem sötét színekben pompázó gyermekekben. Sokszor jutok arra a pontra, amikor mindent elfeledve elhajítom mindennapjaim s a semmiről, de mégis az életemről gondolkodom. Valami csodát várok, egy hangot, egy látványt, egy érzést, egy érintést, egy pofont, egy ölelést, vagy egy színházat, melyben a színpadról egy színész felém kiabálva térít a helyes útra. Már most pontosan tudni, hogy a színház metafora, jól szimbolizálja kérésem s várakozásom hiábavalóságát, hiszen mindannyian tudjuk, hogy az élet egy színésze sem fog lehajolni alábblévőihez, felkarolni és valamely szebb, kifinomult világba helyezni őt.
Attól még várom. Ott ülök, csillogó szemekkel és szuggerálva pofozgatom a hölgyet, vegyen már észre, rángasson ki innét’ és magáévá téve tegyen csodát, tegyen boldoggá, helyezzen színészi magaslatra. Persze elég lenne a kisujja, ha csak int vele, merre menjek, de rám se hederint.
Még csak a pupilláink mögött rejlő apró, icipici sárgafoltunk sem találkozik. Teljesen eltekint mellettem. Természetesen nem ülhetek egész életemben egy színházteremben, még elfogy a pénzem a sok jegyvásárlás miatt. Az jutott eszembe, mi lenne, ha felállanék, odasétálnék Eszeny híres viselőjéhez és én magam kérném arra, rúgjon ki a székből és tegyen életté.
Ehhez persze nagy bátorság kéne, és az izgulás mely sodor, fonnyaszt és fejtetőmön gubbaszt, gátat ver, akadályt teremt köztem és Eszeny között.
Kérdem én Magamtól, ha nincs hát se Bátor, se Eszeny, mi lesz vélem, hát mi ez a szégyen? Mert, hát Eszeny nem jön Énhozzám, Bátor pedig nem is ismer, még a nevemet se tudja, ezt kérdezné: Ki az, Mák? Vagy jól mondom, Már?
Szoktam még vizslatni az ülések között azt, aki majd jó haverként felsegít Eszenyhez, vagy bemutat Bátornak és többi társának, de egyelőre csak olyat ismerek, kinek az előadás közben fontosabb a hidraulikus szimpad felépítése és mechanikája.
Ez a tábor, valahol a bal felső páholy. Egész eddig ott koptattam faszékemet, számoltam, belebújtam… próbáltam belebújni a számokba, de időnként érdekesebbnek találtam a jobb oldal fényes, pompázatos, a színdarabba mélyült megigéző tekintetét, és azok káprázatos életét. Szultánt, akit mint mondottam csak a Hidra Ulrika érdekelt, átpártolva jobbra, ott hagytam.
Most már jobbról szemlélem a színdarabot, innen próbálok kiáltani a parkettre, de úgy érzem talán még szorultabb lett a helyzet, mint bal fent volt anno. Középre már nem mehetek, hiszen a nép, a nagyközönség hogy nézne rám? Kiröhögnének és meglenne a véleményük. Azt mondanák: Nem bír a fenekével. Pedig mennyiszer próbáltam az előttem ülő támlája mögé elbújni, mint ahogy azt páran csinálják is körülöttem. De mindig az érdekesnek tűnő hangzavarok miatt ki-ki kukkantottam, betekintést akartam az Életbe. Persze ekkor mindig leizzadtam és remegve visszabújtam megszokott kis palástom legszebb legaljára.
Sokat gondolkodom tényleg azon, milyen lenne először nem Eszenyhez rohanni Bátorság nélkül és ott remegve összeesni, hanem felcsípném legbájosabb mosolyommal előtte Bátort, majd utána lépnék feljebb, feljebb és feljebb az Élet Színpadára.

Majd töprengésemet megszakította egy kedves mosolyú, barna hajú, barna szemű hölgyemény és kezemnél fogva elrángatott a sötétruhás gyermekektől és elmesélte, hogy ő ismeri Bátort, és épp Eszenynél tanul.

2014. október 4., szombat

Lapozgatok,
körmölök,
csörtetek,
futok, rohanok, olvasok, tanulok,
időnként életembe bambulok,
de nincs sok idő,
nincs rá sok idő, mert
lapozgatok,
körmölök,
csörtetek
futok, rohanok, olvasok s tanulok.
Csinálom,
készítem,
írom,
pótolom, újra megtanulom, végig ülöm,
mindig keverve mást csinálok,
de nincs sok idő,
nincs rá sok idő, mert
csinálom,
készítem,
írom,
pótolom, újra megtanulom s végig ülöm.
Hiányzik,
rá gondolok,
állandóan vele vagyok,
de csak a szívemben, fejemben, agyamban,
időnként összefutunk, csókolózunk,
de nincs sok idő,
nincs rá sok idő, mert
lapozgat,
körmöl,
csörtet,
fut, rohan, olvas és tanul.
Gondolkodom,
tervezek,
előrébb járok,
mindentől félek, aggódom, szomorkodom
időnként ábrándozom, jóról s még jobbról,
de nincs sok idő,
nincs rá sok idő, mert
gondolkozom,
tervezek,
előrébb járok
mindentől félek, aggódom s szomorkodom.
Félek,
aggódom,
állandóan vele álmodom,
minden percben rá vágyom, sajnálom,
időnként tanulok és figyelek arra is,
de nincs sok idő,
nincs rá sok idő, mert
félek,
aggódom,
állandóan vele álmodom
minden percben rá vágyom és sajnálom.
Tehát abban a néhány percben, melyet hagy fejem:
lapozgatok,
körmölök,
csörtetek,
futok, rohanok, olvasok, tanulok,
időnként életembe bambulok,
de nincs sok idő,
nincs rá sok idő, mert
lapozgatok,
körmölök,
csörtetek

futok, rohanok, olvasok s tanulok.

2014. augusztus 7., csütörtök

Ha zsupsz' behuppanok

Vékony dereka termő talajú völgyként vonalzódik melyen finom, puha ruha folyóként danol. A dombság, melyből rögtön kettő pihen, rajta, de inkább köztök triangulum feszeng. Tovább haladva hamvas, fehér, puha bőrén ismét domb mely velem szembe kong, s bu felejtő nótát mond. Vonzó külseje égető szerelemmel kényszerít a mélybe, melytől májvaszín görcsöt kap szemem, szám s micsodám. De ha zsupsz' behuppanok, földrengésbe kezd szép Szigetem, rajta Völgyem, Dombjaim s dobogó Láva kőzetem. Azt pedig nem akarhatom, így várom, míg magától nem válik képlékeny rétege, nyitott lelke tükrévé.

2014. augusztus 6., szerda

Hogyan rohanj a veszTEDbe, személyes könyvismertető

Seth MacFarlane
Hogyan rohanj a veszTEDbe
könyvismertető
Hogyan rohanj a veszTEDbe könyvborító
A könyv borítója
Seth Woodbury MacFarlane Emmy-díjas amerikai rajzfilmkészítő, író, színész és szinkronszínész.

Seth Woodbury MacFarlane arcképe
Seth Woodbury MacFarlane
A híres figura neve számos általunk ismert animációs sorozatfilmhez köthető, mint például Johnny Bravo, Boci és Pipi, Én vagyok Menyus, a Dexter laboratóriuma, illetve a közkedvelt, szarkasztikus, gúnyos, humoros és ateista nézeteket valló Family Guyhoz. Nem merülhet feledésbe az Amerikai fater, a Cleveland Show animációs filmek, illetve első filmje, a Ted.
2014-ben új utakat nyitva egyedülálló és bombasikert arató második filmjével robbant be a mozik világába, ahol nem csak a forgatókönyv megírásával, hanem a rendezéssel továbbá a főszerep alakításával, illetve a forgatókönyv mintájából táplálkozva a filmregény megírásával töltötte idejét.


Family Guy fejléckép

A történet 2014-ben vetült papírra, hogy utat nyisson azok számára is az élvezetek és a szórakozás forrásához, akik imádják forgatni a könyveket, továbbá szeretik a filmregényeket és MacFarlane munkásságát.
A könyv azon olvasókban is kelthetnek érdeklődést, akik nem képesek két- háromszáz oldalnál többet olvasni, mert e mű csupán 180 oldalból áll.
Köszönjük az Agave kiadónak, továbbá a fordítónak, Speier Dávidnak, hogy Magyarországon is kezeink közé vehető ez a könnyed kikapcsolódást, és szórakozást nyújtó regény.
Az olvasó, miután elolvasta a könyvet, bátran kijelentheti, hogy az iromány egy az egyben megegyezik a filmmel. Ebből fakadóan az is kimondható, hogy akik nem kedvelik annyira a filmeket – bár ebben a táborban ki merhetjük jelenteni, hogy kevesen henyélnek – bátran kezükbe vehetik e remekművet. Azonban, ha a tábor létszáma – ami már sokkal elképzelhető – fordítva díszeleg, tehát többen imádnak filmet kuksolni, mint könyvet forgatni, akkor azoknak ajánljuk a kikapcsolódás és önfeledt szórakozást nyújtó kényelmes, piros borítású székeket, amelyeket párezer forintért megvásárolhatnak egy-két órára, amíg a film folyékonyan pörög a mozivásznon.
Egy-két apróbb jelenet, részlet természetesen kimaradt a regényből, mert azt csak a vásznon, a néző számára, különböző effektusokkal megspékelve lehet jól, a szemnek ábrázolni, vizualizálni.
1882-ben a nagyon vadnyugaton, Vén Tönk városában – amit egy nagy, széles, öreg tönk pihenése jelképez, mely utat tagadva a lakók számára lustálkodik a város közepén – egy béna, félénk juhtenyésztőnek teljesen elege van az amerikai határvidék által viselt durva életből. Körül-belül egy éve tartó kapcsolata megszakad – egy szerencsétlenül visszamondott, gyáván kezelt párbaj miatt – Louis-szal, aki hanyatt-homlok fejest ugrik egy új életbe, egy kiállhatatlan férfiért. Albert mély depresszióba zuhan, heteket tölt otthon az örökösen Bibliát olvasó apjával, illetve az állandóan ruhát kötögető édes anyjával.
Albert kimászva – barátai segítségével – a félelem, az elesettség és a gyávaság hálójából - erőre kapva - úgy dönt, hogy visszavág. Azonban ez a fellángolás hamar hamuba hull, hiszen rájön, se lőni, se lovagolni, de még verekedni, vagy egy pofont se tud adni.
Segítségére csöppen be az életébe egy számára kedves, ugyanakkor múltját rejtegető csodás hölgy, akit egy hatalmas kocsmai verekedés közepéből - nekiszaladva s együtt kirobbanva a poros, koszos földre - ment ki Albert. Miután megismerkedtek, a hölgy megtanította lőni, hiszen rég múlt kedvese pasijával egy párbajra ígérkezett a szerencsétlen tenyésztő.
A párbaj a későbbiekben Albert jelenlegi nője, bajtársa és legjobb barátja által a hasmenésbe, és kalapokba való székelésbe fullad.
Albert azonban szerencséjéhez híven ismét mellé nyúlt, hiszen a lány, akivel megismerkedett a határvidék legnagyobb és leggonoszabb rosszfiújának a felesége.

Ennek értelmében Albert, a főszereplő, a szerencsétlen juhtenyésztő megteremtette magának a milliónyi utat, hogy a vesztébe rohanhasson.

A film szereplőinek képei

2014. augusztus 5., kedd

Felhajtóerőszak VII. - Vallomás

Nagy Márk Ádám
Felhajtóerőszak VII.
Vallomás
Az ütéssel egy időben szakadtam ki izzadtságommal megtelt párnám mezejéből. A hátam, hasam és lényegében minden mi bőr rajtam vízben úszott. Félelmetes rossz álmom volt. Az arcomat tapogatva különféle bordázott, gyűrött és fájó felületbe ütközött puha, érzékeny ujjbegyem. A hosszan tartó egy fekvőhelyű alvás okozta álomvonal a meg nem történt ütés által bemutatott ajtó famintázatához hasonlított. Mintha megtörtént volna. Éreztem a finom női kézben lévő nyers, védelmező erőt, éreztem az ajtót, a mintázatát, a koppanást.
Tompa vagyok, gondolkodni nem tudok, az elmém egy összegabalyodott sűrűn sodrott, szakadozott fonál halom. Papír vastagságú szemeimmel pásztázom a szobát. Megpillantom a naptáram, ahol a fényes, kis, piros keret jelzi a tegnapot.
Tovább folytatom a lest, majd az órámba botlok. 5:43.
Teljesen össze vagyok zavarodva. Fel kell frissítenem magam. Kivergődöm vizes ágyamból, utam pedig a konyhába vezet.
A tej forrását a mikro sűrű csipogása jelzi. Rávágok a nyitó gombra, majd miután kihalásztam a nedűt rávágom az asztalra.
- Francba! - enyhítettem fájdalmamon, melyet a kisebb égés okozott ujjaimon.
Beleszórtam egy 3az1ben-t, ízesítettem még két kockacukorral, majd lehúztam.
A finom kávé zamata vékony, selyemrétegként vonult végig kiszáradt, aszályos és fáradt torkomon. A cukor édes bizsergetése és a kávé simogatása megnyugvást varázsolt a reggelembe.
- Szió’ édesem! Mi újság veled? Milyen volt a napod? - üdvözöltem a számomra legkedvesebb és legcsodálatosabb személyt és kedveskedtem további kérdésekkel.
- Én is megvagyok. Épp a holnapi órára készülök. Sikerült tovább lépnie az osztálynak a felhajtóerőn. - örültem, hogy végre új témakör fog beköszönni az üres és unalmasan elcsépelt anyag helyére.
- Na, az tök jó! Ügyes légy holnap! Te vagy a legjobb tanár!
- Csak kiselőadást tartok picim! - szégyenlősködtem.
- Akkor is felér a munkád egy tanáréval.
Jólesett a dicséret s közben egyre csak az összetettnél összetettebb álmaimon járt az eszem.
Tizennyolc éves vagyok. És a hely, ami másoknak rémálom az nekem egy második otthon, egy a sok gyerek által kiszínezett és szebbé varázsolt idill, paradicsom.
Végzős évem következik hamarosan és nemsokára már a piros függönyök mögött fogok izgulni, a kemény, kopottas parketten táncolni, továbbá az iskola régi, pepitás padlózatán ballagni egészen az érettségiig, amivel pedig álmaimat szeretném leemelni a magasból s eggyé olvadni vele.
Tanárrá válni.
Tanár szeretnék lenni.
Fizikatanár.
Köszönöm azon olvasóknak, akik árgus szemekkel és odaadó figyelemmel kísérték végig az ezzel együtt hét részből álló Felhajtóerőszak c. történetet. Azt bizton nem állíthatom, hogy a folytatás bármily módon nem szakad rám s ez által rátok is, de nem lehet tudni.

Váljon mindenki számára valóra legszebb és legkellemesebb álma, gondoljatok szép dolgokra, pozitívan és erősen álljatok a legnehezebb dolgok elé, ami csak rátok vár.

A nyár további részét élvezzük ki, legyünk utoljára középiskolás kis diákok és önfeledt szórakozás vegyen körbe bennünket egészen addig, amíg az egy év után már gólyaként várjuk a jövő fondorlatos és ismeretlen folytatását.

2014. július 23., szerda

Egy író naplója, ha munkába áll

Nagy Márk
Egy író naplója, ha munkába áll

És érted elvan egésznap Arcocska (, akit nem nevezünk igazi nevén) úgy, hogy szart se csinál! Hogy lehet valaki ekkora egy lusta disznó? Törölgeti a képernyőcskéjét, ide-oda csoszog, hol eszik, hol iszik, s néha ide- oda megyeget.
Lemegyek a piacra! Mondja ő, és visszajön két óra múlva, majd megebédel, és mint, aki jól végezte dolgát elkezd telefonálni:
-          Igen, igen hallottam a hírről.
Persze.
Aha.
Igen.
Igen-igen.
De, hogy miért? Én ne…
Én nem is é…
(…)
Igen, hát, akkora egy pofátlan disznó.
Persze. És képzeld, erről jut eszembe a szomszéd akar olyat.
Mit, mit, mit? Hát disznót! Büdös, legyes, koszos szarságot a szomszéd… Könyörgöm, most mit fogok tenni? Ha a ruháim száradnak felveszik a disznószagot. Majd kinyírom őket, ne félj! Büdös ci****yok! Dögölnének meg!

És hasonló kaliberű témakörök repkedtek és vergődtek az iroda koszos, foltos büdös falain és töltötték be a teret undorító, mocskosságokkal, míg ki nem nyitottam az ablakot. Menekültek ki a szabadba és végre megtelt a szoba a metrók által kibocsátott zajjal, illetve az autók jóvoltából gáz és benzinszaggal.

Velem szemben ülne egy fazon, elnevezvén Pincsipali, de hát ő sincs az irodában. Hát miért is kéne itt lennie, mikor ez a munkahelye?
Pincsipaliról egy keveset:
Dagadt, őszülő vén disznó, aki valamilyen spirituális agyfaszban szenved, reggel megérkezik, megreggelizik és az egy órán át tartó tevékenysége után ő is elhagyja a tett helyszínét. Majd nagykegyesen három-négy, de akár öt óra múlva megérkezik, leteszi undorító sárga táskácskáját, majd kirohan a szobából (mert tényleg olyan kurva sok időt basztál el itt, hogy már rosszul vagy a teremben levő dolgok szagától is mi?).
Majd visszajön fésűvel a kezében, hátranyalttá varázsolt frizkóval és leül a székébe MEGEBÉDELNI!
Érted bazmeg? Érted fiszem-faszom kökénycsuklya!
Akkor nézzük át:
Reggel bejött, megebédelt, eltűnt, majd visszajött dél-egy körül, hogy MEGEBÉDELJEN. Oké-oké. Megebédel Pincsipali, körül-belül egy órán át. Nem vészes idő, általában az emberek kétszer annyi ideig ebédelnek, mint reggeliznek. Nála ez egyenlő hosszúságú időt emészt fel. Na, de, ami utána jön!
Fogja… érted fogja és kezébe rántja a telefont (pontosabban egy királykékszínű tabletet) és viberen elkezd köbö’ félórán át trécselni. Tényleg… hány óra is van? Fél három! Fél három és még baszott bekapcsolni a méregdrága gépét, amelyet neki, ennek a pöcsnek finanszíroz a ZTREWQ KFT. Nekem meg baszik. Saját kibaszott LLED laptoppal dolgozom, amelyhez van egy fos egerem, ami szintúgy hazulról vándorol be velem minden reggel.
Pincsipali ezek után pedig fogja magát és végleg elköszön, majd másnap újra megismétli mindezt. 

CONGRACZ!

Következő bemutatnivaló delikvensünk Eperpalánta (szintúgy nem nevezném nevén), aki egy zsémbes, szemüveges, lila hajú, hosszú körmű picsa. Na, ő dolgozik – legalábbis ő nyomkodja a gépet, ellenben Pincsipalival -, de többet füstöl, mint nyolc gyárkémény egy nap alatt.
Eperpalánta a cuki neon zöld színű telókájával összeinvitálja a dohányzó csapatkát, és természetesen a már említett Arcocskát is magával rángatja.
Az iroda perpillanat majdnem, hogy üres, de rajtam kívül egy normális dolgozó, Muzsikarcsi (nevét a fülhallgatónak köszönheti, mely állandóan a fülében pihen), aki mindig csöndben van és zenét hallgat.
Visszatérve Eperpalántára és Arcocskára – nameg’ a beinvitált Szöszkefaszra, Kancsapincsire, Dobbantóra, Szakállaurára, Szalmahajekre, Lilannára, és Hústoronyra – már tíz, vagy húsz perce kéményt állnak odalent.

            Nem azt mondom, tök jól elvagyok nélkülük, de az felháborító, hogy mikor belépnek az ajtón szándékosan, méregetve a monitoromat ellenőrzik azt, hogy én mit is művelek az én cuki fekete LLED netbukkomon.
Na, de megyek, mert vár az ebéd, meg a cigaretta…ű (mielőtt kombináczió merülne fel hozzátartózóim, rokonaim illetve kedves Liliomom fejében, megnyugtatok mindenkit ki kombinál, nem dohányzik az igazi elkövetője e cikknek - a szerk.)


Ez egyébként egy 4900 forintot érő cikk, ha persze hét órán át írom meg 700 forintos órabér mellet. Ebből persze vonjunk le mindenféle szaros adót, így végül nettó 2744 forintot zsebre rakhatok ezért az irományért. Hát nem felemelő érzés, ha az ember szar a munkahelyére, és helyette valami olyat csinál, ami nem a munkája és azért pénzt kap?
Például, ha most én kiverném a pöcsöm… jó tegyük fel megvagyok vele tíz perc alatt, akkor kapok érte 65 forintot.
Vagy, még például fizetik az ebédem! Mekkora zsír hely az, ahol kifizetik azt, hogy zabálok egy órán át. Ismét 392 forint a zsebbe és még nem csináltam semmit.
Eddig van 3201 forintom és még csak megírtam egy szaros cikket, kivertem és ebédeltem.

            Na, most lementem egy kávéért, telefonáltam apummal, beszéltem édes anyukámmal körül-belül egy óra alatt elintéztem, ez ismét 392 forint.
Jó –jó néha dolgozom rendesen is.
Kivéve, amikor nem.
És én ilyen kivételes fazon vagyok.
Tehát az élet szép, az LTR kettő.
                                                                                                  Hanyag-Báró Krisztián Péter
                                                                                                         író
                    (jelenleg a ZTREWQ KFT. dolgozója, de nem sokáig bazmeg’, mert kibírhatatlan)


És végül egy videó, ami szintén ezekben az elviselhető gondolatmenetű napokban készült. A kisfilm – animációs film főszereplője Pál Czika, aki hatalmas unatkozásaiban - melyet a kezdőkép egy angol „I’m so bored…” beszédburokkal jól szimbolizál – feléledve a nagy semmittevésből rájön, hogy hol is van. Ekkor menekülőre fogja, majd a Főnök, hatalmas, erős kezével lecsap rá, összegyűri, végül nyugodt, megfontolt mozdulattal az asztalhoz vágja, mondván, hogy „maradsz a seggeden”.
Most, hogy ismertettem miről is szól… már annyira nem is fontos megtekinteni!
Kérlek, hagyd el a terepet!

NE KATTINCS A VIDEÓRA!

2014. június 25., szerda

Felhajtóerőszak VI. - Deformáció

Nagy Márk Ádám
Felhajtóerőszak VI.
Deformáció

Abban a pillanatban rugaszkodtam el a tanári bástyámtól, ahogy betipegett az anyuka, majd vállára támasztva karomat, kikísértem.
’Hölgyem! Marshall vagyok, az osztály – kissé elnevettem magam – legféltettebb fizikatanára.
’Bocsánat, hogy megkérdezem, de az ön lánya ott be… - majd vigyorogva bólogatott Leventessy kisasszony - … értem. Ez jó, tehát akkor azt is vágja, hogy nem igazán lehet… szóval maga az anyuka, és hozzátartozó… - kerestem a szavakat – nem taníthatja.
’De kérem, uram. Isten őrizz, hogy én tanítsam a lányomat! Elég napi tíz… tizenegy órában elviselni… - elnevette magát a kedves – ne értsen félre, én szeretem őt, de most gondoljon bele a helyzetbe! … Napi tíz plusz még mit tudjam én’ hány óra? Na, nem! – nyújtotta el a középső magas magánhangzót.
’Ó! – könnyebbültem meg – Én… bocsánat, hogy így magára támadtam. Öröm tanítani a lányát! Csak féltem a pozícióm. – bután, a lábamat nézegetve elnevettem magam.
’Ne aggódjon. Taníthatja egészen az érettségiig. – kuncogott végül.
’Egyébként mesélt Önről… - néhány hallgatag szekundom után feltámadott.
’E-e-egészen pontosan… szabad megkérdeznem, hogy mit? – ijedtem meg, majd hazudtam – tudja, kicsit pletykás vagyok. Meg aztán’ rólam van szó.
’Aj! Nem hinném, hogy ez helyénvaló… Mégiscsak a lányom, és nem akarok róla… szóval… igazából nem ő maga mondta.
’Hát, akkor? – nem értettem már semmit.
’Kinyitottam végül is papírra vetett elméjének összes gondolatát…
Baszki. Na, ne!
Hirtelen köhintettem egyet, a végét megspékelve néhány oktávval a magasba.
’Ó, igen? Gondolom, utál… minden rossznak leír, nem tetszését fejezi ki a tantárgyam iránt… persze-persze ezt már tudom, megszoktam. De nem haragszom meg érte, borítsunk fátyla…
’Nem erről van szó. Azt hiszem… - habozott s közben talpával próbálta lejjebb toporogni a föld szintjét – bírja magát…
’Ó… na, ez remek. Oké, király. Szerintem inkább jobb lesz, ha most visszamegyünk, úgy is tézé’ van meg egyéb… - szakított félbe ismét.
’Kicsit talán több annál… - szégyenkezésből hamar váltott mérges, dühhel teli remegéssel megspékelt fenyegető stílusba – Ugye tudja, hogy felfogom jelenteni? Maga perverz, pedofil… - közben már a nyelvét fogai rugdosták idegességében – Undorító féreg!

Az utolsó szó kimondásával teljes erejéből, két kézzel lökött neki a terem ajtajának, majd bokszerként érzett kézközépcsontjait, üvöltő torkával belemélyítette arcom egészen az ajtó érdes bordázatú fafelületéig…

2014. június 18., szerda

Felhajtóerőszak V. - Leventessy


Nagy Márk Ádám
Felhajtóerőszak V.
Leventessy
Minden lepergett előttem. A munkahelyem vége napja, azutáni létem sorsa. Agyam előrevetített mindent s mindezt a dühroham felém eső hullámcsapásaiból, ami az igazgató nyálcsorgató ajkai közül szakadt rám tíz perce.
’Uram! – szólítottam alázatosan.
’Igen! Már vártam. Nos, tanár úr… - kezdte számomra félelmetesen az igazgató.
’Ugye tudja, hogy amit tett az több mint bűn. Undorító mocskos dolog, amit itt, ebben a híres, elit iskolában művelt! Felháborító maga állat! Maga pedofil bunkó! – minden egyes mondatával egyre emelkedett ki székéből.
’Uram, én. Én, nem tettem semmit. Nem vagyok bű… - szakított félbe a főnök.
’Le*zarom ba***a meg! Ha híre folyik nem csak, hogy kirúgom magát innét, de az iskolának is befellegzik. Hogy lehet ekkora felelőtlen? Ilyen meggondolatlan… - tört ki maradék apró nyugalmából.
’Mentségemre szóljon én hozzá … én … még csak hozzá se nyúltam.
’És nem is akart volna? Később sem? – sherlockizált Artúr.
’Nem! Isten mentsen! Esküszöm!
’Bizonyára erről árulkodik ez a papír fecni is.
Artúr elém tolta, üveglappal fedett asztalára azt a cetlit, amit a tanári füzetemből téptem ki, díszítve a számommal és egy mosolygós emotikonnal. (Korábban ezt adtam oda Lilinek.)
Hirtelen elakadt a lélegzetem, köpni-nyelni, de gondolkodni sem tudtam.
’Nos? – folytatta – Hallgatom.
’Aa..a.aaz a helyzet, hogy-gy-gy… nem is tudom mit mondhatnék… - dadogtam.
’Ki van rúgva!!! Húzzon innét az irodámból, de még a ki*seszett iskolából is! Se*gfej! – közben mindent lesöpört asztaláról.
Végül odaértem az iroda elé. Elhessegettem minden, az imént látott negatív gondolataimat, majd alázatosan kopogtattam.
’Marshall! Már vártam! Kérem, foglaljon helyet! – mutatott a kényelmes fotel felé.
’Uram! – köszöntem.
’Tudja Marshall… Van egy rossz hírem. Nem tudom eldönteni, hogy kinek rossz hír… az iskolának, vagy csak magának… Szóval…
Minden rosszra felkészültem, ami csak létezhet a világon.
’Szóval én nagyon bírom magát, de jött egy új fizikatanár az iskolába. – nézett maga elé, kerülve a tekintetem.
Minden teher, minden félelem, minden negatívum és minden rossz a másodperc tört és annak vert része alatt zúdult le és szabadult meg agyam, elmém és testem minden porcikájáról.
’Hát ez remek! – kiáltottam fel örömömben.
Artúr pislogott, mint Rozi a moziban, halas szatyorral, és néhány perc múlva megszólalt.
’Szóval… ez hír van most. Csökkentett fizikaóraszámban lennél, de ne aggódj, mert az informatikatanár lelécelt, így –mivel infós is vagy – megkapnád azokat az órákat. Én csak azért sajnálom, mert te igazán jó tanár vagy. Jó pedagógus. A legjobb. Az új szöszit nem ismerem, de azt tudom, hogy Leventessy Máriának hívják. Ha ez… jelent neked valamit. – mosolygott rám.
’Leventessy mi??? – tört ki belőlem a felismerés – Van egy Leventessy az iskolában.
’A kiscsaj, Leventessy Liliána. Őneki lenne az anyja? – kérdeztem felháborodva.
’Igen, igen, ez lett volna még egy rossz hír, de ez inkább a leányzó számára.
’És, amiben tanítok osztályt, ahol Liliána is tanul… azt … de hát azt nem kaphatja, hát anyuka nem taníthat… - reménykedtem.
’Nem! Természetesen nem kapja meg, de nálad és pont abban az osztályban lesz kistanár. Csak megfigyelő. Üldögél hátul, aztán jegyzetelget, vagy rajzolgat…
’Mistanár??? – förmedtem lassan Artúrra. – Artúr ne szo… ne szívass bakker’ most van tanári végzettsége vagy nincs? És ha nincs is, akkor nem lehetne valamelyik másik osztályban kis tanárkodni?
’Marshall… ne húzd fel magad, én tudom, hogy ez bánt téged, ráadásul anyu és lánya, de ez van. Oda osztottuk be.
’Remek. – csaptam be magam mögött az ajtót, majd a hangzavar hatására fel is riadtam.
Kisminutum alatt szakadtam ki alkarom csodás párnát nyújtó szakmájából, majd pásztáztam végig a Felhajtóerő témakörből dolgozatot író osztályon. Mindenki abban a másodpercben szabadult meg papíralapú elméjétől, vagy szebben mondva memória-kiegészítőjétől (ezt a szót anyukámtól vettem kölcsön).
Csak álom volt. Negatív, pocsék gondolatok undorító elegyből álló álom. Huh… Könnyebbültem meg vagy száz kilóval. Fölnéztem a plafonra, majd imát mondtam vagy két és félmilliárd fényévnyire magam fölé.
Pár tízperccel később pedig egy nem számított alak topogott be a terem kopottas ajtaján átvergődve.
’Jó napot kívánok! Én Leventessy Mária vagyok a kistanár és most küldtek fel engem, hogy ügyeljek az osztályra. Jó helyen járok?

Az biztos… - tört ki belőlem a lelkesedés gondolataim szegény hálójából.

2014. április 3., csütörtök

Túl vagyok már rajta

Túl vagyok már rajta
Túl vagyok már rajta,
Érzem nem fáj ez a fajta,
szenvedés, igazából színlelés.
Mind, mind csak képzelés.
Egy egyszerű agyszülemény, amely
Tipor, zúz, valamely,
Embert ugyancsak bánt, mint engem, ahogy
mást! Sok a képzelt beteg…
Nem akarom már Őt bántani meg…
Sokat hallja, hallgatja, prédikálom.
Ez az egész neki rémálom,
Sajnálom.
De, most leírom, többé elő nem veszem ezt
a fájdalmat mely megkeserített, ezt
teszem most, magamból kiírom örökre,
Remélem, bízhatom az őrökre
Akik többé nem engedik őket be
hozzám! Ugye nem jöttök be?
Inkább lőjétek le!
Őrök! Bántsátok már! elég!
Köröttem az életem miattatok elég…
Darabokra, hullahamuvá foszlik szerteszét, mely
… kérlek hagyjatok.
Leküzdöttem! Már erős vagyok, ha mondom!
A gondolatokat megfosztom
agyamtól.
magamtól.
Nincs többé se jó szemű, se vakbél…
Soha többé már nem él,
De továbbra is csak fél, fél, és remél, de nem él! mert
ez az egész felemészti őt, de erős!
Ha mondom erős!
Sajnálom.
De megváltozom, azt mondom, hogy megcsinálom!
Végig.
Egyedül.
Szipológus ..? nem ér semmit, idő
pazarlás az kérlek, midőn.
kinyílik majd azt érzed… becsukja és röhög rajtad.

Csak annyit mondok szerelmes vagyok!
Ez tartja bennem mindent, mit adhatok és ahol én most vagyok.

2014. március 22., szombat

Luna lenolaj

Nagy Márk
Luna lenolaj

Gömbfelhők lankadatlan takarják meztelen,
Összefonva Luna keblét tiszta esztelen.
Spirálisan tekergőznek, tovatűnnek egymásban,
Együtt szakadnak, szenvednek erős mennyburokban.

Finoman folydogáló lenolajban Luna baba nevetgél,
Apró pici magvainak len folyója szenvedély.
Hosszú selyemfolyam árad szerteszét,
Luna len selyme csábítja embernek szemét.

Elfeledve végtagjait ember fenn remél,
Úszva húzza lenolajban, abban lent remél.
Len burokba huppanhatott bele,
Összeroskadt, szétszéledt és lenmag lett belőle.

2014. március 22., Tura

2014. március 12., szerda

Wandervers

Nagy Márk Ádám
Wandervers

Német vándor szilaj talajban táncol,
Ostoros őr bárddal vígan vádol.
Lovagolnak páncéllal, napsúgártengerben,
Hol nép, hol száz süllyed ezerben.

A nép, hol orosz diák remél,
most fél, ma iszik, holnap nem él.
Apja az német szilaj vándor vágtat,
Amint tudja fia meghalt, csak baktat.

Tengernek mélyében vodkavonal csorog,
Föld felszínén, vagy még feljebb forog.
Nincs félelem a tűztől, melyt vodkavonal ont,
Fiát, Nigelt találta tőle vakon.

Földben, almában, kukacvándor vágtat,
Girnyó, gili puszta kopár távlat,
Ezt teszi meg nap mint nap Nigel,
Apjával, vándorral mász' el.

De az sötét fondorlatos féregvonal,
Mely már oly, mint spárga, fonal.
Tűzcsóvát tárogat űrben tompa őr,
Ostoros bárdnak ez pont malőr.

Pest, 2014.

2014. március 10., hétfő

Hipochondriám

Nagy Márk Ádám
Hipochondriám

Szőrőslábulégyszaladgálpohárbanhamubankoszbanmocsokbanzizegizeg-mozogszárnyalrepdesbacitvirustmindentelnyeltovábbáll...megtorpan.felmér.
Izzadtremegőtestemremél.
Félek hogy hozzámér!

2014. március 6., csütörtök

Fészekhagyó

Nagy Márk
Fészekhagyó

Kinyílt szárnya, bátrabb lett,
Kiugrott és távolabb ment.
Korán nőtt fel ő maga,
De Gyermekkorra nincsen szava.

Mindenki leste, figyelte,
Stílusát, a zöme irigyelte.
Szelte, falta életét,
S Nem vette számba másokét.

Fehér szárnya elfáradt,
Figyelme másokra szétáradt.
Zuhant, suhant mélyre hágott,
Sok pofonon, bún átvágott.

Tovább próbált, vízbe zuhant.
Siker többé nem fútt alant.
Csapkod, vagdal, bán, s kiált.
Érzelem belőle mind kivált.

Nincs meg a motíva,
Mint a díva megírta.
Nincs többé fészek, anyó,
Szívében nincs már a Lakó.
***
Bú, monoton utakon járva,
Édesanyámra gyermekded várva.
Hosszú fehér szárnnyal vártam,

Amit fészkünkben anno hagytam.


2014
Budapest

2014. február 23., vasárnap

Felhajtóerőszak IV. - Artúr

Nagy Márk
Felhajtóerőszak IV.
Artúr

            Kezemben a fénymásolt dolgozatokkal szeltem a folyosó kopott, koszos padlózatát. Még pár másodperc és rám zúdítják a csengőt. Ha nem érek be addig, az osztály a fejemhez vágja, hogy csak 2640 másodpercük lesz, a 2700 helyett.
Becsöngettek, de addigra már mindenki előtt ott hevert a félelmetes felhajtóerő témakörben ékeskedő témazáró dolgozat. Most már igazán ideje volt. Túl sokat áldoztunk a gyakorlásra, ráadásul a múlt órán el is felejtettem őket behozni.
Kicsit legeltettem a szemem azokon a szenvedő fejeken, amiket az én fondorlatos művem váltott ki. Jó érzés volt, ugyanakkor szar is, mert tudtam, hogy tömény negyvenöt perc unalomban fogok lubickolni.
Kényelembe helyeztem magam.
Állam a tenyereimből kialakított teknőbe helyeztem, majd tovább vizsgáltam az osztályt. Egy két gyerek a füzetéből próbált okos lenni, egy másik a számológépébe rejtett cetliből akart remekelni, néhány pedig leszarva engem kérdezte meg a szomszédját a megoldásokról. Mindegy is. Tök lényegtelen tantárgy… Aki akar, majd jön faktra, ott majd a függvénytábla sem segít majd!
’Hé Lacika! Egy ideje tűröm, de most már sok lesz. Nem azért adtam neked papírt, hogy kétszer osztályozzam le Dórát… - mondtam kissé mérgesen, nem tűrve már a pofátlanságot.
Huszonöt perce már tapsolgatok, rágom a nyelvem és zenélgetek a körmömmel a tanári asztalon. Meguntam, majd felálltam. Elkezdtem nézelődni az okosságok között, néhány padban majdnem szakadni kezdtem, de türtőztetni kell magam.
Járkálva a padsorok közt, a lehajtott fejű tömeg közül egy kiemelkedett. Természetesen Liliána volt az. Ott ült könyökölve, unott, de kétségbeesett fejjel. Segítséget kért a szemével.
Nem bírtam sokáig, néhány perc múlva arra sétáltam, majd odaguggoltam.
’Miért nem ír? – érdeklődtem.
’Nem szeretem a fizikát… nem megy. Nehéz. – szótlansága után, nyílt meg halkan.
’Függvénytábla, 132. oldal. Itt van minden képlet csak helyettesítsen be! – segítettem neki.
Szinte a legnagyobb vadállathoz hasonló idegbetegséggel tépte ki az ajtót az igazgató, majd megállt a tanári asztalnál s csak ennyit mondott:

’Tanár úr! Óra után az irodámban! – majd kiviharzott és azzal a lendülettel becsapta az ajtót.

2014. január 29., szerda

Tanári kár

Nagy Márk Ádám
Tanári kár

SZEMÉLYEK

SALAMON | igazgató
DEMETER | fizikatanár
HERBERT | történelemtanár
TANÁRI KAR
MÁRTON | diák
Kettőezer-kétszázhuszonötöt írunk. Magyarországon vagyunk – mely hatvan éve már kétszer nagyobb – Budapest egyik legelismertebb és legnépszerűbb iskolájában.

1.      SZÍN
Demeter tanár órát tart, épp egy diák felel a kamerában. A diák lefelel, majd bezárul a program.
DEMETER
Akkor én most nyomok random,
Hogy ki ő az, mindjárt mondom
(…)
Barátom! Kedves Márton!
Te vagy a kiválasztott, órámon!
A téma számodra ismert,
Bár barátod ezt amazzal kevert,
De bízom benned ám!
Tessék a téma: Hullám.
MÁRTON
Hű az nekem nagyon mén’!
Könnyű az, teszem, mutatom én!
A hullám defje’ nem egyszerű!
Egy… zavar, a rezgésben egy tetű.
Van annak a Transzverzális,
meg a Longja, zseniális!
Ugye látja? Tudom én!
DEMETER
Marci plíz csukd el a Glasszod[1]!
Kapcsold ki a barátod!
Tőled akarom hallani…
Vedd le őket rögtön, ni!
MÁRTON
Tanár Úr én nem csítelek[2],
Nem vagyok fék[3]
Nem hazudok, nem kertelek…
Az a kis Glassz a szemem… kérem kegyelmét!
Kérdezzen mást!
Becsukom a szemem, fülem, lásd!
DEMETER
Jól van Marci, bátor vagy.
Lássuk most már mekkora az agy!
Hová tér vissza a hullám,
Ha ellipszis egyik fókuszából nyomjuk?
Várom ám!
MÁRTON
Azt én biza’ nem tudhatom…
Uram kérem, kérdezzen mást, sajnálom…
DEMETER
Nem Márton, barátom.
Nincs számodra ajánlatom…
Az E-naplód most gazdagabb eggyel,
Egy jó nagy egyessel!
De akkora, hogy a yotta[4],
Mely sok, még Őt is megfojtotta.
MÁRTON
Jól van rémek tanár úrja!
Látjuk mi még egymást igazból is…
Ott majd atyám szájba rúgja!
DEMETER
Fenyegessen csak, fijam…
Ettől ugyanaz még díjam…
De vigyázz, mert megbuktatlak!
Aztán nyáron a szkájpon[5] zargatlak.
(…)
De kedves osztály,
A konferencia vége már.
Gyorsan még nektek elmondom,
Hogy meglátjátok házitok a fészbúkon.
Az Ablakok OS[6] csengője megszólalt.
Do szvidanyeja[7] szíveim!
A tanár kilépett, majd a diákok is bezárták a beszélgetést.
2.      SZÍN
Demeter épp a következő órájára készül. A tanáriba belép Herbert. A két tanár nem sokkal később összekap.
DEMETER dünnyögve
A hullámhossz, vagyis lambda,
Ha fél vagy egy méter a sebesség számlálója,
Ahol a sebesség fél vagy egy,
Ha a T értéke szintén egy.
De nézzünk rá példát…
Herbert jő.
HERBERT
Maga most itt tréfál?
Mi ez a szennyes gatya?
Ezt mind maga szentnek tartja?
Undorító. Pfúj! Áááá!
Kár, hogy e lapokat szél el nem fújjááá!
DEMETER
Szervusz, doktor, ismét itt vagy?
A nagy ősz hajú, bagolyagy.
Hú, remélem egyszer vége…
Mehetnél már a fenébe…
Azt hiszed a tárgyad jobb?
Töri… undorító, unalmas… számomra sokk!
De hallom óráimon a többitől,
Hogy mind undorodik a töritől!
Töri nélkül lehet élni…
De a fizika… a’nékül csak félni.
III. Károly, Luther és Antoinette…
Ahogy tetszik, vagy buzgó mócsing arra van a toalett…
HERBERT
Hí! Mért asszed’ a matek szent?
Mit gondol, töri nélkül mi lenne kend?
Ez egy fontos tárgy!
Ez után a legnagyobb a vágy!
Hát… hát… Mennyivel izgalmasb az élet?!!!
Mint a fizikai uncsi léted…
A tanárok észreveszik a viszályt, pár perc múlva körbeállják Demetert és Herbertet.
TANÁRI KAR énekelve
Nagy viszály!
Ez itt most nem muszáj!
Légy inkább te most okos!
Bika helyett légy a kos!
Nagy viszály!
Ez itt most nem muszáj!
Légy inkább te most okos!
Bika helyett légy a kos!
DEMETER
Fizikai… uncsi… lét?
Bántsz engem, de mért?
Valaha kezdeményeztem én?
Utálom a törit… rossz is voltam belőle.
De mondja nem telik ki több belőle?
Legyen kedves, szorgos, szellemes…
Dugja fel a törit mely itt veszélyes!
TANÁRI KAR énekelve
Nagy viszály!
Ez itt most nem muszáj!
Légy inkább te most okos!
Bika helyett légy a kos!
Nagy viszály!
Ez itt most nem muszáj!
Légy inkább te most okos!
Bika helyett légy a kos!
HERBERT
Hallatlan! Undorodom magától!
Sajnálom, hogy itt tanít az anyja halálától!
TANÁRI KAR énekelve
Nagy viszály!
Ez itt most nem muszáj!
Légy inkább te most okos!
Bika helyett légy a kos!
DEMETER
Anyám szent asszony! Szádra ne vedd!
Ha be nem fogod, sebedet még zsebre se tedd!
TANÁRI KAR énekelve
Nagy viszály!
Ez itt most nem muszáj!
Légy inkább te most okos!
Bika helyett légy a kos!
HERBERT
Fenyegetsz, te Ájnstájn[8]?
Számodra lejárt a tájm…
Ha harc hát legyen…
De lelked innen elmegyen…
TANÁRI KAR énekelve
Nagy viszály!
Ez itt most nem muszáj!
Légy inkább te most okos!
Bika helyett légy a kos!
Demeter az ének alatt nekifut Herbertnek, majd beleszaladnak az igazgatói szoba üveg ajtajába. Az betörik, az igazgatóval együtt mindhármukat az üveg szerteszéjjel szabdalja.
Az igazgató szétszedi őket.
SALAMON
Mind a ketten…
Ki… vannak… Rúgva!
Az igazgató ezzel bevágta maga mögött a megmaradt ajtókeretet.
Salamon el.
-oOo-
2014. január 29., Budapest



[1] Google Glass, vagy Google Szemüveg.
[2] Csalás.
[3] Hazugság.
[4] A yottabyte (vagy jottabájt) az eddig legnagyobb(2014.) tárolókapacitás-mértékegység a számítástechnika és a távközlés terén, jele YB.
[5] Szkájp, vagy Skype. 2200. szeptember 3-a óta a diákokat otthon, leginkább ezen a videokonferenciára alkalmas programon tanítják.
[6] Windows operációs rendszer.
[7] Az orosz Viszont látásra!
[8] Albert Einstein.